Mahmud Efendi saygın bir zat

Sevan Nişanyan: Milyonlarca insanın saygı gösterdiği biri… “Televizyon seyretmek haramdır” demiş ki, sırf bu sözü bile bu ismin saygı değer bir zat olduğunu kanıtlamaya yeter bence. Bu devirde, bu çağda bu gerçeği dile getirebilmek cesaret ister.

Dilbilimci Sevan Nişanyan, takipçileriyle düzenli olarak buluştuğu youtube kanalında geçtiğimiz günlerde vefat eden İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hakkında kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplandırdı.

Nişanyan, Ustaosmanoğlu‘nun saygın bir isim olduğunu belirterek şu yorumda bulundu:

Televizyon hakkındaki sözü saygı değer bir zat olduğunu kanıtlıyor

Sonuç olarak bu kişi Türkiye’nin en büyük, en örgütlü, en köklü, en eski, Cumhuriyet’ten daha eski cemaatlerinden biri. Sonuç olarak bu zat ‘asrın müceddidi’, ‘kutb’ ve ‘gavs’ olarak nitelendirilen, çok geniş bir toplum tarafından bu şekilde algılanan ve kabul edilen bir insan. Bunu yok saymak, bununla alay etmek, ‘bu kavramları ben bilmiyorum ki ne kadar saçma şeyler diyerek ha ha ha…’ gibi bir tavra girmek bana çocukça geliyor, yanlış geliyor. Sonuç olarak milyonlarca insanın saygı gösterdiği biri… “Televizyon seyretmek haramdır” demiş ki, sırf bu sözü bile bu ismin saygı değer bir zat olduğunu kanıtlamaya yeter bence. Bu devirde, bu çağda bu gerçeği dile getirebilmek cesaret ister.”

Patrikhane kuşatmasını İsmailağa yardı! Türkiye’nin bağımsızlığının İslam’a bağlı olduğu ispatlandı

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close