6’lı masadan çelişkili Cumhurbaşkanı açıklaması: Doğru değil!

6’lı masanın son toplantısı 7 Ağustos’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde yapılacak. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, “Ortak adayın kim olacağı konuşulmadı ve şu aşamada konuşulması da doğru değil. Aday yıpranacağı için değil, eğer isim açıklanırsa altı partinin bütün çalışmaları gölgede kalacak ve bütün tartışmalar isim üzerinden yapılacak” dedi. Saadet lideri Temel Karamollaoğlu ise daha önce yaptığı açıklamada “Şimdiden birisini bulsanız, 'bu adayımız' deseniz, yarın paçavrasını çıkarırlar, her türlü şaibe gündeme gelebilir” demişti.

6’lı masanın son toplantısı 7 Ağustos’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde yapılacak. Bu toplantıyla liderler arasındaki görüşmelerin ilk turu sona erecek. Medyascope’un haberine göre, parti yetkilileri, liderler arasındaki görüşmelerin devam edeceğini, takvimin zaman içinde netleşeceğini, cumhurbaşkanı adayının kısa zamanda açıklanmasının ise partilerin yaptığı çalışmaları gölgeleyeceğini belirtti.

CHP, İyi Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti genel başkanları arasında 12 Şubat’ta başlayan görüşme trafiğinin ilk turu 7 Ağustos’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde tamamlanacak. Görüşme öncesi konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, cumhurbaşkanı adayının isim bazında konuşulmaması konusundaki zımni mutabakatın devam ettiğini, liderlerin görüşmeye devam edeceğini, yeni görüşmelerin takviminin ise son toplantıda şekillenebileceğini aktardı.

Kaya şunları söyledi:

‘Yıpranacağı için değil’

“Altı lider ülkenin en temel kurumsal ve yapısal sorunlarına çözüm bulmak için bir araya geliyor. Mümkün oldukça şahıslardan ve isimlerden bağımsız hareket etmeye çalışıyoruz. Ortak adayın kim olacağı konuşulmadı ve şu aşamada konuşulması da doğru değil. Aday yıpranacağı için değil, eğer isim açıklanırsa altı partinin bütün çalışmaları gölgede kalacak ve bütün tartışmalar isim üzerinden yapılacak. Bunu istemiyoruz.”

Yarın paçavrasını çıkarırlar!

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ise 23 Eylül 2021’de DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Tabii belli değil, zaten olamaz. Şimdiden birisini bulsanız, ‘bu adayımız’ deseniz, yarın paçavrasını çıkarırlar, her türlü şaibe gündeme gelebilir. Onun için ancak seçim sathına girilince böyle bir aday çıkarsa elbet tenkit edilecektir, edilmemesi mümkün değil ama o artık seçim sathına girildiği süreçte farklı yorumlanacaktır. Tabii, bu kolay mı? Çok zor, böyle bir adayı bulmak. İmkansız mı? Bana göre imkansız da değil. Zor ama imkansız olmayan bir arayış. Bekleyip göreceğiz. Ben şimdiden bir isim üstünde durmayı doğru bulmuyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close