Akşener: HDP varsa biz olmayız

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir canlı yayında, 2019 yerel seçimlerinde ittifak yaptıkları HDP'ye yüklendi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir canlı yayında, 2019 yerel seçimlerinde ittifak yaptıkları HDP’ye yüklendi. Kendisine yöneltilen ‘HDP’siz nasıl iktidar olacaksınız’ sorusuna, “HDP varsa biz olmayız” diyerek yanıt veren Akşener, HDP’nin PKK ile arasına mesafe koyamadığını söyledi. İYİ Parti’nin ittifak ortağı CHP ise her fırsatta HDP’nin PKK ile herhangi bir bağı olmadığını öne sürüyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TV100 canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

2023 yılında yapılacak seçimlere değinen Akşener, kendisine yöneltilen ‘HDP’siz nasıl iktidar olacaksınız’ sorusuna, ittifak ortaklarına yüklenerek cevap verdi.

“HDP ile o masada değiliz”

Altı parti liderinin bir araya geldiği ve bildiri imzaladığı toplantıları örnek gösteren Akşener, “HDP ile o masada değiliz.” diye konuştu.

PKK ile arasına mesafe koyamadığını görüyoruz

HDP’nin masada olması durumunda kendilerinin olmayacağını belirten Akşener, “HDP’nin PKK ile arasına mesafe koyamadığını görüyoruz. HDP’ye oy veren vatandaşları PKK’lılıkla suçlamıyoruz.” diye konuştu.

CHP lideri reddetmişti

Akşener’in açıklamaları, ittifak ortakları CHP’nin HDP ile PKK arasındaki bağı her fırsatta inkar etmesini akıllara getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye açılan kapatma davası sonrasında, “Siyasi partileri topluma farklı şekillerde tanıtmak veya terör örgütleriyle onları bağlantılandırmak asla doğru değil” diyerek sayısız delile rağmen ittifak ortaklarının teröre bulaşmadığını savunmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “HDP içinde terör bağlantılı insanlar olabilir, bu durum partiyi terörist yapmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close