“Bundan sonra gözümüz orada olmalı” diyen Prof. Ortaylı: Yunanistan, Batı Avrupa’nın ileri karakoludur! Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin varlığı Batı dünyasını rahatsız ediyor!

Haber Global’e konuşan Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Yunanistan şu veya bu sebeple şu veya bu durumdan dolayı Batı Avrupa'nın ileri karakoludur, bu çok açıktır, bu çok stratejik noktadır" dedi.

Türkiye ve Yunanistan, onlarca yıldır çözülemeyen Ege adaları nedeniyle bir kez daha karşı karşıya. İki ülke arasında yaşananlar, Osmanlı’da başlayan Milli Mücadele’de yükselen Kıbrıs Barış Harekatı, Kardak krizinde nükseden bir sorunlar bütünü.

Yunanistan ile Ege Denizi’ndeki krizi Haber Global’e değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, “12 mile çıkarıyor, 12 mile neyi çıkaracaksın? Meis burnumun dibinde, Sakız (Adası) burnumun dibinde, İstanköy burnumun dibinde, yani neyi 12 mile çıkarıyorsun ve orada hiçbir şey yaptırmayacak, bağlayacak adeta. Kıyıdan bakacağız, öbür tarafa balıkçı sandalıyla gezeceğiz. Bu tabi tahammül edilmez bir şey. Savaş sebeplerinin hepsini küçümseyen, lanetleyen bir grup var. Bu tamam doğru da büyük ölçüde bazen de insanın gırtlağına basılıyor. Türkiye nasıl denizlere çıkmayacak, uçak uçuramayacak?” dedi.

Kaş’ı sana vereyim, olacak iş değil o!

Ortaylı, “Dünyada kıta sahanlığı birbirine tecavüz etmeyecek, herif diyor ki 12 mil kıta sahanlığım, buyur o zaman Kaş’ı sana verelim yani olacak iş değil o” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin varlığı Batı dünyasını rahatsız ediyor!

Prof. Ortaylı, “Bundan sonra ciddi şekilde gözümüz orada olmalı. Her halükarda şunun üzerinde açıkça durmalıyız. Bazı devletlerin maalesef artık Doğu Akdeniz safhasında eskisi gibi stabil, donmuş bir sulh safhasını atladığı açık. Doğu Akdeniz’de Türkiye istemiyorlar, rahatsız ediyor Batı dünyasını” dedi.

Miçotakis kendi dehasına inanıyor

Ortaylı, “Miçotakis çok düz bir adam, düz kendi dehasına inanıyor, Harvard’lıyım diye bütün Harvard’lılar dahi olursa dünyaya nasıl sığacaklar bilmiyorum ama kendine destek buluyor, efendim bütün hepsi ayakta alkışlamışlar (ABD Kongresi’ndeki konuşması), alkışlarlar çok standart bir konuşma hazırlanmış” dedi.

Yunanistan, Batı Avrupa’nın ileri karakoludur

Yunanistan’ın son aylardaki çıkışı için, “Tehlikeli” ifadesini kullanan Ortaylı, “Yunanistan şu veya bu sebeple şu veya bu durumdan dolayı Batı Avrupa’nın ileri karakoludur, bu çok açıktır, bu çok stratejik noktadır” şeklinde konuştu.

Ortaylı, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu nedenle hakikaten damarımıza basılmadıkça hakikaten büyük kayıplarla ve büyük bir peşinen kayıp safhasına sokulmadan önce iyice düşünmek ve politika tayin etmek zorundayız. Bunlardan biri de Ukrayna çevresinde oluşan sahte bloğa çok mesafeli durmak, bunu nasıl beceririz o ayrı bir hesap, tartışılır ama Türk dünyasının batıdaki uç noktası o kadar kolay kabul görmüyor başkaları gibi.”

 

Etiketler

1 Yorum

  1. hocamız çok doğru demiş
    yunanistan gerçekten de yıllardır batı ülkelerinin ileri karakolu vazifesi görüyor. Yazıklar olsun bize ki, 80 darbesi sonrası NATO’ya yeniden dönüşlerine olur vermişiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close