Gündem asgari ücret, memur ve emekliye ara zam: Kabine toplantısı bugün

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak toplantının en önemli gündem maddesi milyonların merakla beklediği asgari ücrete ara zam olacak. Temmuz ayında yapılması planlanan ara zam için oluşturulacak formül değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi önemli başlıklarla toplanıyor. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak toplantıda en önemli gündem maddesi milyonların merakla beklediği asgari ücrete ara zam formülü olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında zamlanması planlanan asgari ücretle ilgili bir sunum yapacak. Bilgin, daha önce yaptığı açıklamalarda “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız” dedi. Toplantıda ayrıca enflasyon oranında fark alacak memur ve emeklilere, fazladan zam yapılıp yapılmamasının da toplantı gündeminde yer alması bekleniyor.

Orman yangınları da konuşulacak!

Toplantının bir diğer gündem maddesi de Marmaris’teki orman yangını olacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangın sonrası bölgedeki soğutma çalışmaları ve hasar gören alanla ilgili bilgilendirme yapacak.

Madrid öncesi NATO planları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalabalık bir ekiple katılacağı NATO zirvesi öncesinde yapılan hazırlıklar da son kez masada olacak. İspanya’nın başkenti Madrid’de bu hafta içi yapılacak ve 2 gün sürecek NATO Liderler Zirvesi’nde gündeme gelecek konular da toplantıda masaya yatırılacak. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği, tahıl koridoru, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan ile yaşanan adalar sorunu, Suriye’nin kuzeyinde yapılması planlanan operasyon ve küresel ekonomi konularında yapacağı görüşmelerle ilgili değerlendirmeler yapılacak. Suriye’ye yapılacak 5. harekat, Yunanistan’ın son dönemdeki provokasyonları ve Karadeniz’deki tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler de değerlendirilecek.

Bayram tatili 9 gün olacak mı?

Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatiliyle birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda da toplantıdan bir karar çıkması bekleniyor. Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından alınan kararları açıklayacak.

En kritik seçim için kabinede teyakkuz durumu… Manevra gelebilir!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close