Suriye uyuşturucunun merkezi oldu

Suriye’deki uyuşturucu ticaretinin büyüklüğü Washington merkezli New Lines Enstitüsü’nün raporuyla ortaya çıktı.

Suriye’deki uyuşturucu ticaretinin büyüklüğü Washington merkezli New Lines Enstitüsü’nün raporuyla ortaya çıktı. Yeni Şafak’tan Hatice Saka’nın haberinde aktardığı rapora göre, Ortadoğu’daki Captagon narkotik haplarının ticareti 2021 yılında büyük ölçüde genişleyip 5 milyar doları aştı. Captagon adlı uyuşturucu hapın Suriye’de üretildiğinin altı çizildi. Beşşar Esed’in aile üyeleri, üst düzey rejim yetkilileri ve Lübnan Hizbullahı’nın Captagon üretimi ve kaçakçılığı yaptığı belirtildi.

420 milyondan fazla hap

Raporda “2021’de ticaret hacminin 5,7 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor” ifadesine yer verildi. Bu verinin yalnızca geçen yıl el konulan hapların değerini yansıttığı düşünüldüğünde, 2020’deki 3,5 milyar dolara kıyasla önemli bir sıçrama yaşandığı görüldü. Raporda; 2021’de 420 milyondan fazla hap ele geçirildiği belirtilse de, ele geçirilen gerçek hap miktarının çok daha yüksek olduğu iddia ediliyor.

Merkez oldu

2011’de patlak veren savaştan bu yana Suriye Captagon’un merkezi oldu. Uluslararası yaptırımlar nedeniyle rejim bunu siyasi ve ekonomik açıdan hayatta kalma aracı olarak kullanıyor. New Lines Enstitüsü raporu da Esed ailesinin ve üst düzey rejim yetkililerinin Captagon üretimi ve kaçakçılığına nasıl dahil olduğunu kanıtlar ve belgelerle gözler önüne serdi.

Hizbullah kilit rolde

Lübnan, Suriye Captagon ticaretinin bir uzantısı ve Captagon akışları için önemli bir geçiş noktasıdır” denilen rapora göre, zehir ticaretini organize etmek için Suriye topraklarında faaliyet gösteren çeşitli silahlı gruplar ve rejimle bağlantılı kişilerden faydalanılıyor.

Bu grupların başında Lübnan Hizbullahı geliyor. Lübnan’da Hizbullah’ın nüfuz sahibi olduğu bazı bölgelerin kaçakçılıkta kilit rol oynadığına dikkat çekiliyor. Hizbullah ise uyuşturucu üretimi, ticareti ve kaçakçılığıyla bağlantısı olduğu iddialarını yalanladı.

Yasa dışı ekonomi haline geldi

Araştırmacılar Caroline Rose ve Alexander Soderholm tarafından hazırlanan raporda, Captagon ticaretinin “Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinde hızla büyüyen bir yasa dışı ekonomi haline geldiği” vurgulandı.

Captagon’un Avrupa’da kullanımı hala sınırlı olsa da gelecekte bu hapların Ortadoğu sınırlarını aşabileceği öne sürülüyor

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close